Darbdavio perspektyva apie ERS vaidmenį ir efektyvų bendradarbiavimą
Projektas „MENTOR ERS: efektyvus Europos darbuotojų tarybų mentorių tinklų kūrimas ir mokymas stiprinant bendradarbiavimą“ siekia skatinti darbuotojų įsitraukimą įmonėse, ypatingą dėmesį skiriant Europos darbo tarybų (EDT) steigimui ir plėtrai. Taip pat siekiama atpažinti iššūkius, kuriuos kelia pokyčiai darbo pasaulyje, ypač žaliąsis ir skaitmeninis perėjimas. Svarbu stiprinti darbuotojų dalyvavimą efektyviau taikant teisę į informavimą ir konsultacijas dėl tarptautinių klausimų, kurie daro įtaką verslui. Susidūrus su dabartiniais ekonominiais ir technologiniais pokyčiais, reikia skatinti dialogą tarp darbdavių ir darbuotojų, siekiant spręsti problemas ir stengtis gerinti darbo sąlygas, kartu išlaikant konkurencingumą ir daugiatautinių korporacijų atsparumą. Tinkama platforma tam yra Europos darbo tarybos, kurios atstovauja darbuotojams įmonėse ar įmonių grupėse Bendrijos lygmeniu, turinčiose ne mažiau kaip 1 000 darbuotojų ES valstybėse narėse ir ne mažiau kaip 150 darbuotojų kiekvienoje iš mažiausiai dviejų iš tų šalių.

Iš darbdavių perspektyvos, EDT įgyvendina dalyvavimo ir socialinės solidarumo principus, prisideda prie efektyvaus bendradarbiavimo ir tarnauja skaidriam, turiningam ir reguliariam dialogui. Atlikdami informacinių ir konsultacinių organų vaidmenį, kurie pasiekė reikšmingo socialinio partnerio statusą, jie vis labiau gali padėti darbdaviams spręsti bendrus reiškinius, kurie vis labiau veikia esamų pramoninių santykių dekompoziciją Europoje, t. y. globalizaciją, didėjančią konkurenciją, žinių ekonomikos ir naujų technologijų transformaciją, ekologinių apribojimų įgyvendinimą ir pastangas išlaikyti socialinę sanglaudą. Pokyčiai, vykstantys vidaus rinkoje, įskaitant susijungimo ar įsigijimo procesus, tarpvalstybinius susijungimus, taip pat bendrų ekonominių veiklų sutarčių sudarymą, reikalauja užtikrinti harmoningą vystymąsi ir socialinę tvarką. Todėl labai svarbu suteikti EDT tinkamą vaidmenį, kad būtų užtikrinta, jog Bendrijos lygmens įmonių darbuotojai ne tik turėtų teisę į informavimą ir konsultacijas, bet ir galėtų pasiruošti pokyčiams, kurie įvyks įdarbinimo srityje. Būtina didinti supratimą, kad skaitmeninis ir žaliasis perėjimas sukels organizacinius pokyčius, perkvalifikavimą ir prisitaikymą prie naujų lūkesčių. Reikia imtis prevencinių ir atsakingų priemonių, kad būtų išvengta nesusipratimų ir tarpusavio pasitikėjimo praradimo, kuris yra konstruktyvaus dialogo pagrindas.
Vienas iš būdų tobulinti EDT gali būti mentorystė, suprantama kaip geresnių santykių kūrimas, motyvavimas ir kompetencijų ugdymas stiprinant bendradarbiavimą tarp partnerių. Iš darbdavių perspektyvos, mentoriai turėtų plėsti žinias ir mokyti EDT mąstyti iš anksto ir vertinti situaciją, kad jie galėtų padėti kurti ir įgyvendinti tarptautines įmonės strategijas ir projektus, kartu kuriant viešąją paramą jiems. Patirtis iš tam tikrų korporacijų restruktūrizavimo patvirtina, kad EDT tampa efektyvia dialogo institucija ir savo veikloje viršija teisinį pagrindą, kas patvirtina jų potencialo išsaugojimo pagrįstumą. Tačiau daugeliu atvejų darbdaviai laiko EDT našta ir sprendimų priėmimo atidėjimo veiksniu, kas yra priežastis, dėl kurios veikla ir gerų santykių užmezgimas yra atgrasomi. Abi pusės tada sutelkia dėmesį į savo interesų apsaugą ir laiko viena kitą priešininkais, o ne sąjungininkais siekiant bendro gėrio. Norint pakeisti tokią nuostatą, būtina paaiškinti kūrybinio ir pragmatiško bendradarbiavimo esmę, prie kurios turėtų prisidėti EDT profesionalizacija, kad jie taptų konsultaciniais organais, kartu turinčiais konkrečią priežastinę galią. Todėl iššūkis yra sistemingas tolesnis partnerių švietimas ir jų sąmoningumo didinimas apie šiuolaikinį viešojo dalyvavimo vaidmenį, kuris vykdomas skaidriai, stabiliai ir objektyviai.
Norint pasiekti minėtus tikslus, gali būti naudingi projektai, numatyti projekte, skirtame mentorių tinklo kūrimui, kurie dalinsis žiniomis, teiks ekspertizę, užmegs ryšius su mokslo bendruomene, populiarins gerąją praktiką, organizuos seminarus ir kurs pokalbių robotą (chatbot) kaip informacijos apie EDT veikimą kompendiumą.