Kolaborativni pristup inkluzivnoj dvojnoj tranziciji – projekat GTC
Evropska ekonomija trenutno prolazi kroz velike promene za koje su zaslužna dva osnovna faktora: potreba za smanjenjem ugljeničnog otiska i prelazak na digitalizaciju. Ovi procesi, poznati pod nazivom ’twin’ (dvojna) tranzicija, osmišljeni su tako da dovedu do stvaranja održivije i konkurentnije ekonomije. Šta je tačno dvojna tranzicija i koji su njeni osnovni ciljevi? Projekat ’GTC – Rast kroz transformacione promene u industrijskom sektoru pod uticajem Evropskog zelenog dogovora i digitalizacije i proaktivno učešće radnika u restrukturiranju radnog okruženja koje se menja’, koji sufinansira Evropska komisija, sagledava način na koji Evropski zeleni dogovor i digitalizacija mogu da doprinesu rastu industrijskog sektora na način koji koristi svima. Obuhvatajući sedam država članica i država sa statusom kandidata za članstvo u Evropskoj uniji – Poljsku, Slovačku, Severnu Makedoniju, Srbiju, Crnu Goru, Rumuniju i Španiju – ovaj projekat podstiče saradnju između radnika, sindikata i poslodavaca kako bi se osigurala pravedna i inkluzivna tranzicija.
Projekat GTC usredsređen je na to da zainteresovanim stranama omogući da reaguju na opsežne promene u industrijskom sektoru, do kojih je došlo usled zelene i digitalne tranzicije. Ključni ciljevi obuhvataju olakšavanje razmene znanja, sprovođenje detaljnih istraživanja, jačanje kapaciteta partnera i podizanje svesti među radnicima i poslodavcima u evropskom metalskom sektoru. Projekat GTC sadrži sveobuhvatan plan aktivnosti, kao što su izrada sedam nacionalnih izveštaja, koji se bave analizom nacionalnog i regionalnog konteksta dvojne tranzicije; kreiranje programa za obuku koji je prilagođen individualnom tempu svakog učesnika, uključujući unapred snimljene lekcije, testove i materijale za podršku razvoju veština radnika i poslodavaca; organizacija simulacione radionice u Srbiji, gde su učesnici razmenjivali praktična rešenja koja se tiču zelene i digitalne tranzicije kroz scenarije iz stvarnog života; i sprovođenje informativne kampanje, koja obuhvata članke i video snimke sa ciljem širenja znanja i podsticanja javne rasprave.
Projekat GTC predstavlja primer pristupa postizanju održivosti i digitalnih inovacija u industrijskom sektoru, usmerenog ka budućnosti. Osnovni zaključci koji proizilaze iz nacionalnih studija i razgovora sa partnerima ukazuju na to da dvojna tranzicija zavisi od integracije tehnologije u zaštitu životne sredine i učešća radnika. Analizirane studije slučaja pokazale su kako moderne tehnologije mogu doneti i ekonomske i ekološke koristi, kao i koliko je važan socijalni dijalog (uključujući tripartitni dijalog) u kontekstu restrukturiranja. Transformacija industrijskog sektora iziskuje pristup iz više uglova, u kojem tehnologije, ljudi i strategije razvoja deluju ujedinjeno sa ciljem postizanja održivije budućnosti. Davanjem prioriteta saradnji i inkluzivnosti, stvara se čvrsta osnova za rešavanje izazova dvojne tranzicije, uz osnaživanje radnika i zainteresovanih strana da aktivno učestvuju u oblikovanju budućnosti industrije. Inicijativa GTC služi kao model za održiv rast i pravednu transformaciju širom Evrope.
Projektni materijali i kurs dostupni su na sledećem linku: https://decentwork.msnzzpcmc.pl/en/course